Ara

İlan Arama İpuçları

Basit arama

takasdepo.com’ da basit arama yapmak için, ilanı ya da ürünü tanımlayan (otomobil, takı ürünleri vs.) birkaç kelime yazıp "Ara" butonuna tıklayarak, aradığınız ilanlara erişebilirsiniz.

 

Otomatik "ve / and" aramaları

 

takasdepo.com' da arama yaparken, bazı arama motorlarında olduğu gibi olası tüm sayfalara erişmek için kelimelerin arasına "and"/ ("ve") eklemenize gerek yoktur. Arama sonuç listenizi daraltmak, aradığınız en uygun ilana daha çabuk ulaşmanız için daha çok kelime eklemeniz yeterlidir.

 

Örnek: İçinde "vasıta" ve "ankara" geçen ilan kayıtlarını aramak için, vasıta ankara ya da ankara vasıta yazmanız yeterlidir. takasdepo.com arama motoru, içinde "vasıta" ve "ankara" kelimeleri geçen tüm ilanları listeleyecektir. 

 

Tam kelime aramaları

 

Bu yöntem, aramak istediğiniz kelime grubunu sizin belirttiğiniz sırada içeren ilanları listeler. Bunun için aranan kelime grubunun başına ve sonuna " (çift tırnak) işareti konulmalıdır.

 

Örnek: İçinde ‘bağdat caddesi’ geçen kayıtları aramak için "bağdat caddesi" yazmanız yeterlidir. Kelime ya da örnekteki gibi cümle başına ve sonuna " (çift tırnak) işareti konmalıdır. takasdepo.com arama motoru, içinde bağdat caddesi geçen tüm ilanları listeleyecektir. 

 

"or / veya" aramaları

 

Bu yöntem, aramak istediğiniz kelimelerden herhangi bir tanesinin bulunduğu ilanları listeler. Bunun için aranan kelimelerin arasına | (dik kesme) işareti konulmalıdır.

 

Örnek: İçinde "giyim" veya "izmir" kelimeleri geçen ilan kayıtlarını aramak için giyim | izmir ya da izmir | giyim yazmanız yeterlidir. Aranan kelimelerin arasına konan | (dik kesme) işareti . takasdepo.com arama motoru, içinde "giyim" veya "izmir" kelimeleri geçen tüm ilanları listeleyecektir. 

 

İstemediğiniz kelimeleri içermeyen aramalar

 

Bu yöntem, aramak istediğiniz kelimelerin geçmediği sonuçları listeler. Bunun için istemediğiniz kelimelerin başına - (tire) işareti konulmalıdır.

 

Örnek: İçinde "bilgisayar" geçen ama "istanbul" geçmeyen kayıtları aramak için bilgisayar -istanbul ya da -istanbul bilgisayar yazmanız yeterlidir. takasdepo.com arama motoru, içinde "bilgisayar" geçen ama "istanbul" kelimesi geçmeyen tüm ilanları listeleyecektir. 

 

İle başlayan / ile biten / içeren kelimeleri arama

 

Kimi aramalarda aynı kelimenin farklı türetilmiş hallerini de görmek isteyebilirsiniz. Bu sayede daha geniş bir arama sonuç listesine ulaşmanız söz konusu. İle başlayan / ile biten / içeren kelimeleri arama yöntemi, aramak istediğiniz kelimeleri içeren sonuçları listeler. Bunun için kelimelerin başına ve/veya sonuna * (yıldız) işareti konulmalıdır.

 

Örnek 1: İçinde "eml" geçen kayıtları aramak için *eml* yazmanız yeterlidir. takasdepo.com arama motoru, emlak , emlakçı, demlik vb geçen tüm ilanları listeleyecektir. 

 

Örnek 2: "eml" ile başlayan kayıtları aramak için eml* yazmanız yeterlidir. takasdepo.com arama motoru, emlak , emlakçı, demlik vb geçen tüm ilanları listeleyecektir. 

 

Örnek 3: "mlak" ile biten kayıtları aramak için *mlak yazmanız yeterlidir. takasdepo.com arama motoru, emlak , canemlak vb geçen tüm ilanları listeleyecektir. 

 

Büyük-küçük harf duyarlılığı

 

takasdepo.com aramaları büyük-küçük harfe duyarlı değildir. Bütün harfler, nasıl yazmış olursanız olun, küçük harf olarak algılanacaktır. Örneğin, takasdepo, TAKASDEPO ve tAkaSdEpo şeklindeki aramaların hepsi aynı sonucu verecektir.